edukacja

Jakoś w lipcu jechałyśmy z siostrą autem. Wtedy Ona przeczytała mi piękny fragment, którego autorem jest Haim Ginott. Pamiętałam by dziś go Wam napisać..
Jak to się złożyło z tym co ostatnio publikowałam..
Każdemu z Was, mój czytelniku – nauczycielu ( i siostro ma najdroższa) pokłony niskie za Waszą pracę i to co wnosicie w życie naszych dzieci.

„Należę do ocalonych, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. Moje oczy widziały to, czego żaden człowiek nie powinien być świadkiem:  komory gazowe zbudowane przez uczonych inżynierów, dzieci zatrute przez wykształconych lekarzy, niemowlęta zabite przez wyszkolonych pielęgniarzy; kobiety i dzieci rozstrzelane przez absolwentów szkół średnich i wyższych.
Tak więc powątpiewam w edukację.
Dlatego proszę: pomóżcie swoim uczniom stać się ludźmi. Nie dopuście, by efektem waszych wysiłków były uczone potwory, wykwalifikowani psychopaci, wykształceni Eichmannowie.
Czytanie, pisanie i arytmetyka są ważne, tylko wtedy jednak, gdy służą one temu, by nasze dzieci stały się ludźmi.”

16 odpowiedzi na “edukacja”

 1. Julio…
  piękne i jakże ważne…
  myślę też, że każda z mam i ojców ma w sobie nauczuciela. To my rodzice zanim dziecko pójdzie do szkoły oraz jak już w niej jest, przekazujemy mu wartości… pokazujemy… uczymy co jest ważne…. więc ten fragment to również dla nas rodziców byśmy w dzisiejszej gonitwie z korepetycjami…zajeciami dodatkowymi…naciskiem na dobre wyniki pamiętali o uczuciach naszych dzieci i o tym aby wyrośli przede wszystkim na dobrych ludzi.
  calus Julio….
  i najserdeczniejsze życzenia dla Twojej Siostry w tym szczególnym dniu, aby nadal była tak świetnym nauczycielem pełnym ciepla i serca dla uczniów.

 2. otóż to
  nie zatracajmy w sobie człowieczeństwa
  i starajmy się o to by nasze dzieci
  pozostały ludźmi
  przecz nikt nie rodzi się zły
  edukacja edukacją
  ale dbajmy o nich, tych małych
  w których leży nadzieja
  przyszłość
  dajmy im przykład swoim życiem
  im mniejszy człowiek tym większe serce
  paradoksalnie Ci którzy mają najmniej dają nam najwięcej
  a to co od nich otrzymamy pozwala jeszcze wierzyć w drugiego człowieka
  w dobro serca

 3. Mądre i trafiające w sedno słowa. Wykształcenie jest niezwykle ważne, ale ważniejsze, by być w życiu dobrym, empatycznym i wartościowym człowiekiem. Dzięki Julia. Pozdrawiam serdecznie 😉

 4. Dzięki, Juliś! Tak, ukształtowanie wrażliwego człowieka jest o wiele ważniejsze od nabicia głowy tysiącem twierdzeń i regułek… Miałam gdzieś kiedyś taki piękny wiersz-przesłanie dla nauczyciela. Jak znajdę, to Ci wyślę 🙂 Uściski!

 5. Jestem tu nową, ale już wierną czytelniczką.
  Ten cytat sprawił że na chwilę zaparło mi dech. Powinien wisieć w każdym pokoju nauczycielskim. Jakże często zapominamy, że być wykształconym to nie to samo, co być porządnym człowiekiem.
  PS. Też z wykształcenia jestem nauczycielką

 6. Dziekuje za życzenia:)jestem nauczycielem i wlasnie oprocz wiedzy staram sie te moje dzieciory nauczyć bycia dobrym człowiekiem-dlatego zalożyłam Szkolny Klub Wolontariatu i działamy-uczymy sie dawac siebie innym bezinteresownie:)Pozdrowienia dla Ciebie Julio, twojej siostry i wszystkich nauczycieli, ktorzy tu zaglądają:)

 7. A ja wciąż pamiętam, że gdzieś tam jest Ktoś, Ktoś taki jak Twoja Siostra. Że gdzieś tam jest Nauczycielka Życia i dzięki temu, od kiedy to wiem, gdzieś tam w głębi swej wierzę w edukację. Że Ktoś taki jak ona pokazuje jak stać się, być, pozostać Człowiekiem. Wszystkiego najlepszego Siostro Julii, sił dużo siły Silaczce życzę ? I wiesz co jeszcze Julia, ja wciąż pamiętam, że gdzieś tam, że Jesteś Ty, że jest blog, że jest Ktoś kto słowem swym tyle wnosi w moje życie ? Dziękuję ? Za fragment tekstu w poście Twym pięknie dziękuję. Dobrze, że Jesteś i że Siostrę masz, że Ona Jest. Jakoś tak bogatszy ten Świat.

 8. „Strzelać w oczy człowieka” A.Swirszczynska
  Miał piętnaście lat
  Był najlepszym uczniem z polskiego
  Biegł z pistoletem na wroga

  Zobaczył oczy człowieka
  Powinien był strzelić w te oczy
  Zawahał się

  Leży na bruku
  Nie nauczyli go na lekcjach polskiego
  Strzelać w oczy człowieka

  Jestem nauczycielem. Za życzenia pięknie dziękuje.

 9. Juleńko, wspomniany wiersz znalazłam 🙂 Dedykuję go Twojej Siostrze i wszystkim nauczycielkom, które Twój blog czytają…

  Ks. Wacław Buryła
  DO NAUCZYCIELA

  „nie zamieniaj swojego życia w głupawy bieg donikąd

  przynajmniej od czasu do czasu zatrzymaj się na chwilę

  i porozglądaj wokół siebie

  znajdź kilka chwil na przeczytanie dobrej książki

  przemyśl dokładnie temat
  który będziesz starał się wytłumaczyć uczniom

  nie uciekaj od pytań
  nawet tych najbardziej kłopotliwych
  gdyż tylko one potwierdzają zdobywaną wiedzę

  nie zbywaj nikogo milczeniem
  i nie zapominaj o uśmiechu

  nie traktuj niczego jako obowiązku
  nie rób niczego pod przymusem

  i nie pytaj nawet o pieniądze
  które wprawdzie napełniają kieszeń ale zabierają radość

  pokochaj wszystkich bez wyjątku
  może nawet bardziej tych dotkliwie biednych
  którzy nie posiadają nic tylko siebie

  podziękuj im za obecność
  bo dzięki nim twoje życie staje się wielkie i ważne

  podziel między nich nie tylko wiadomości
  ale także serce
  to jest konieczny warunek
  żeby oni stali się nie tylko wiedzący
  ale również mądrością dobrzy

  tylko wtedy przekonasz się że brakuje ci sił
  do dźwigania zbyt wielkiego szczęścia”

 10. Bardzo głębokie.Bardzo prawdziwe.
  Ja jako nauczyciel (na tych pierwszych szczeblach edukacji) muszę przyznać, że już najmłodszych trzeba prowadzić ma ścieżki człowieczeństwa… to co kiedyś było naturalne dla rodziców (uczenie miłości,szacunku,prawdy,uczciwości) obecnie jest często omijane i zapomniane.Pęd życia,brak przykładu…. dzieci są bardzo zagubione 🙁

 11. A ja modlę się, abym będąc nauczycielką pozostała również człowiekiem… Człowiekiem pełnym zrozumienia, empatii, miłości, dobra i uśmiechu. Abym w swoich uczniach zawsze widziała ludzi. Mających swoje uczucia, emocje, plany, marzenia, ale i smutki, małe czy większe tragedie…
  Niby proste, a jednak trudne.
  Pozdrawiam!

  P.s. Piękny cytat! Do zapamiętania.

 12. Przeczytałam twój wpis kilka dni temu, i dał mi bardzo wiele do myślenia……….
  Rzadko piszę komentarze, często nawet ciężko coś dodać do twoich postów, są takie skrojone na miarę., takie akurat.

  Jednak teraz właśnie jesteśmy przed trudną decyzją co do edukacji naszych dzieci.
  Sama nie wiem co mam robić, a to się bardzo rzadko zdarza.
  Uczą się w bardzo dobrej szkole, w takiej które czesne przekracza praktycznie nasze możliwości finansowe, wydajemy na nią wszystko, bo sądzili łam ze to jest jedyny i najlepszy wybór.
  Ze właśnie takiej edukacji jak tam – ze świecą szukać, bardzo chciałam uchronić je przed przemocą i bylejakością o której każdy mówi.

  Teraz od jakiegoś czasu , pod wpływem rożnych czynników zaczynam się zastanawiać.
  Szkoła ma ogromnie dużo plusów – ale są i rzeczy na minus, których jeszcze nie dawno nei zauważałam,

  Teraz stawiam sobie pytanie, czy moje dziecko ma być świetnie wykształcone – wyedukowane, czy też szczęśliwe…………czy ma być „wytresowane” – czy też ma czuć i odczuwać…..czy ma być dobre i idealne bo tak jest zapisane w konstytucji szkoły, czy będzie chciało być dobre, bo będzie samo tak czuło…i tak będzie potrzeba jego serca…

  Pierwszą rzeczą która rzuciła mi się w oczy kiedy tam weszłam, po za idealną dyscypliną – było to że dzieci były bardzo poważne – poważne – a może smutne raczej……….? a to była zerówka………….czyli maluszki w zasadzie , potem ta myśl została przyćmiona prze wyniki, super salę, wyposażenie, wysokie wartości – ale teraz jak sobie przypomnę to uczucie – to tak – to chyba był raczej smutek.

  Sądzę że presja na wyniki i na to żeby wypełniać pewne określone wymagania – może zabić w nich w tych bardziej wrażliwych całą dziecięcą radość i bardzo bym tego nie chciała.
  Jest takie powiedzenie ” nadgorliwość gorsza od faszyzmu”……………bardzo się boję aby to nie była taka właśnie zasada……
  Teraz w końcu skończyłam swój wpis – o pewnym japońskim naukowcu który udowodnił jak to jak się czujemy i co przeżywamy wpływa na nasz organizm, i to jest też argument który pomaga mi w tej decyzji.

  Julia, twój wpis też podał mi chyba odpowiedź…………
  Pisz tego bloga koniecznie, bo jesteś fantastyczną osobą.

  jeśli któraś z twoich czytelniczek miała podobne rozterki, napiszcie mi proszę coś , bo to dla mnie straszne trudne, chciałabym jak najlepiej dla swoich dzieci, a w szkole spędzają tyle czasu, naprawdę chciałabym żeby była wyjątkowa ale przede wszystkim – ludzka. muszę podjąć najlepszą decyzję.

  A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.