wolność wyboru.

Pod wątpliwość daję szczęście, które jest osiągane dzięki możliwościom wyboru.
Żyjemy w czasach, w których mnogość tego, co wybrać możemy staje się naszym więzieniem wiecznego niezadowolenia. Może zadowolenia powierzchownego bądź wmawianego, ale niekoniecznie tego dogłębnego, prawdziwego, szczęścia w czystej postaci, bez rozważania alternatyw..
Agnieszka Osiecka mówiła, że nigdy nie zaznaje pełnego szczęścia z tego, co aktualnie robi, bo zawsze myśli, że gdzieś indziej dzieje się coś znacznie ciekawszego.
Słyszałam ostatnio piękne porównanie tego, o czym rozmyślam.
Brzmiało tak – kiedyś wchodziliśmy do sklepu po spodnie. Były trzy pary. Jedna dużo za duża, druga dużo za mała, a trzecia jeszcze bardziej za duża. Braliśmy tę, która była najmniej niewymiarowa. Cieszyliśmy się, że jakakolwiek para była na stanie.
Dziś wchodzimy do sklepu. Par jest 40. Pasują na nas wszystkie. I spośród wszystkich jakie pasują, wybieramy w końcu jedne. Idąc do domu, a potem jeszcze kilka dni, rozważamy w głowie inne pary, które mogliśmy wziąć i może pasowałyby lepiej niż te, które pasują teraz.
Wybór, który mamy w kwestiach zakupowych, mieszkaniowych, wakacyjnych, spędzania wolnego czasu jest tak olbrzymi, że jakiegokolwiek nie dokonamy to i tak będzie towarzyszyć nam myśl, że mogliśmy wybrać lepiej. Czasami ta myśl będzie wielka, innym razem zagości w naszej głowie tylko na chwilę. Jednakże tych wyborów każdego dnia dokonujemy w tych czasach tak wiele, że nazbiera się ogrom rozdzierających myśli pośród spraw nieistotnych i błahych.
Świat stał się bliski. Czas wolny stał się szerszy. Ścieżki życia liczniejsze. Wachlarz kolorów barwniejszy. A trud dużej ilości zarabianych pieniędzy na to, aby móc pozwolić sobie na możliwość tych wyborów, zabiera nam tak dużo czasu, że muszą one być trafne.
Czytałam wczoraj nagłówek „…kiedy położę dzieci spać, włączam netflix i nie mam siły na nic innego.”
Nie czytałam tego artykułu, więc nie odnośmy się do jego treści, a do samego nagłówka i mojej na jego temat interpretacji.
Czyż to nie jest wspaniałe, że kiedy uśpisz dzieci możesz położyć się padnięta na kanapę i oglądać płatną platformę telewizyjną?
I pozwolić sobie na „na nic innego nie mam siły”.
Bo kiedy dzieci są małe to tak jest. Jesteśmy bezsilni fizycznie i psychicznie. To trudny czas. Pozwólmy sobie na to.
Mamy możliwość odpoczynku, podczas gdy ongiś, kiedy szły spać zabieraliśmy się za gotowanie pieluch i tłuczenie ziemniaków dla świń w oborze.
Dziś stajemy się tacy roszczeniowi wobec życia i danego nam czasu.
Nie dość, że mamy go więcej, to chcemy wycisnąć go do cna, zamiast cieszyć się z samego faktu jego istnienia. Oceniamy siebie przez pryzmat widocznych czynów zamiast wewnętrznego spokoju.
Wydaje nam się wciąż, że jesteśmy nieudacznikami, bo mamy tak ogromną ilość wyborów, a ich nie dokonujemy. Że nie chodzimy na jogę kiedy dzieci zasną, że nie mamy siły nawet na domową medytację, że nie upieczemy swojskiego chleba ani nie dokonamy żadnych innych fantastycznych możliwości wyboru, jakie proponuje świat i jakie głosi ludzkość.
Wszystko w życiu ma swój czas. Pamiętaj, że mnogość wyboru i korzystanie z tego często zabierze Ci najważniejsze co możesz wybrać – Twoje prawdziwe pragnienia.
Dziś lot samolotem na Majorkę, Gran Canarię, Cypr, Kretę i wiele innych miejsc jest w podobnej cenie. Ceny za hotele, apartamenty również zbliżone.
I teraz powstaje pytanie – gdzie ja mogę lecieć? Gdzie będzie piękniej, gdzie będzie lepsza pogoda? Gdzie mogę postawić swą nogę, aby tego kroku nie żałować?
Bo jeśli hotel i plaża nie spełni mych oczekiwań, to pojawi się ta myśl o błędnym wyborze.
Może jednak Sardynia byłaby piękniejsza? Takie ładne zdjęcia stamtąd Kowalscy mięli.
No i tych pieniędzy trochę szkoda, na zarobienie których poświęciliśmy tyle czasu, spokoju i zdrowia.
Ten przykład to tylko zilustrowanie problemu. Każdy z nas będzie go miał w zupełnie innej strefie swojego życia.
Będą to wybory względem pracy, partnerów, ubrań, mebli, zajęć dodatkowych, samochodów…
Wybory względem obiadu w restauracji. A już najgorzej , gdy zamówiliśmy coś, co wygląda i smakuje najgorzej ze wszystkich doniesionych do Twojego stolika.
Te wybory będą towarzyszyć nam całe życie. Mniejsze lub większe.
Na początek będziemy chcieli dokonać wyboru najlepszego dla siebie, potem dla swoich dzieci. Bo każdy nasz dobry wybór, jeśli nie jest dobry dla naszych pociech, przestaje być dobry i dla nas. Takie rodzicielskie serce.
Przychodzi jednak w życiu taki czas, w którym uświadamiasz sobie, jak wiele z Twoich wyborów nie jest Twoich. Wydaje Ci się, że są. Ale nie, to wybory świata w jakim tkwisz.
Wybory postawionych poprzeczek, wymagań społeczności, wybujałych ambicji, natury zwycięzcy, wyścigu szczurów, pokazów możliwości…
Przychodzi taki czas, w którym wiesz jaki wybór jest najlepszy dla Ciebie.
Kiedy już przemierzysz liczne drogi, kiedy poczujesz smak wielu potraw, kiedy dostrzeżesz mnogość barw…
Wtedy wiesz, że ten wybór jest właściwy i żaden inny z proponowanych nie wart nawet przystanięcia tam Twoich myśli i analiz.
W tym roku kończę czterdzieści lat. Wiek nigdy nie miał dla mnie znaczenia.
Nie martwią mnie zmarszczki ani starzejąca się skóra. Wręcz przeciwnie.
Pomyślałam sobie, że ten rok potraktuję jako uwolnienie się od tego, co zabiera mi czas i spokój.
W moim życiu od zawsze dzieje się bardzo dużo. Myślę, że tyle, ile często dzieje się w życiu kilku albo kilkunastu nawet osób.
To, co widać w sieci to zaledwie niewielka garstka informacji o mnie, mojej rodzinie i naszym życiu. Naszym czasie i tym, co się w nim dzieje.
Czuję też że zatęskniłam za sobą. Za czasem z sobą. Za ciszą i możliwością przyjrzenia się temu, co daje mi owy spokój.
Moja natura wciąż mnie gdzieś gna. Ale teraz chcę popatrzeć dłużej na słońce przeciskające się pomiędzy moimi placami, gdy wyciągam rękę w kierunku okna.
Zapytałam moje dzieci, gdzie chciałyby jechać na wakacje. Jak chciałyby je spędzić?
Zadały mi pytanie czy muszą jechać na wakacje? Czy nie mogą zostać po prostu w domu i biegać całe dnie po polach i swojej bazie z paczką znajomych?
Czuję, że oni pomimo młodego wieku również chcą uwolnić się od świata pełnego wyborów.
Może czują, że proste życie może dać tyle dobrego..
A może te wybory wcale nie są takie trudne, czy pełne żałowania, gdy zaczynamy żyć dla siebie…
Jakiś czas temu przestałam zaglądać w media społecznościowe.
Robię to teraz sporadycznie i krótko. Zwyczajnie już zapominam, że są.
To zabiera tyle czasu. Czasu, w którym można tyle doświadczyć, poczuć. Czasu, w którym można odnaleźć spokój.
Dzięki braku oglądania tych wszystkich obrazów, tyle mniej w moim życiu rzeczy, które wydaje mi się, że muszę kupić, zobaczyć, zdobyć, odkryć, posiąść na własność.
Mam więcej czasu przyglądać się swoim rzeczywistym potrzebom i pragnieniom.
Kiedy przyglądamy się ludziom dookoła, bardziej niż samemu sobie, zupełnie niezauważalnie spełniamy pragnienia tłumu zamiast swoich indywidualnych.
Nam, ludziom, pomimo mijających lat i wieków wciąż wydaje się, że jesteśmy tak istotni dla świata. Tak ważni. My i nasze życie. Nie. Zupełnie jesteśmy temu światu niepotrzebni. Ani my, ani nasze wybory. I ta myśl powinna zmniejszyć nasze ego. A mniejsze ego pozwolić egzystować spokojniej.
Próbujemy z całych sił żyć tak, aby nadać jakąś istotną wartość temu życiu.
To dobrze. Bo też jaki sens ma po prostu przetrwanie?
Tylko trzeba znaleźć swój świat zadowolenia i spokoju. Wolny od wiecznych wyborów zmieniających się czasów i próby dostosowania się. Próby bycia istotnym zamiast wolnym.
Nie lubię marnować danego mi czasu, ale coraz mocniej uświadamiam sobie, że ten czas jest mój i może stać się wolny od wiecznych wyborów. Mogę wybrać siebie.
Żaden inny wybór, oprócz tego z głębi moich prawdziwych potrzeb nie da mi spokoju.
W zaznanym spokoju dokonanie wyboru jest już zazwyczaj oczywiste i zawsze trafne.
Jakiś czas temu mój mąż powiedział mi, że mocno się głowi nad moimi urodzinami.
Ta ogromna paleta wyboru… Ach…
Wiem, że gdybym zechciała w dzień swoich czterdziestych urodzin rano być w Meksyku, w południe na Majami a wieczorem na zimnych Lofotach, mój mąż spełniłby moje życzenie.
Ale ja niczego z tego nie pragnę. Żadnych z tych dalekich krain.
Duża impreza? Nie. Imprez w naszym domu – i to licznych – jest naprawdę sporo.
Niespodzianka? Nie. Ja już wszystkie najpiękniejsze niespodzianki od swojego losu dostałam.
Prezenty? Nie. Ja wszystko mam. Albo o wiele więcej.
Powiedziałam Mu, że w dzień swoich urodzin chcę w swojej rodzinnej wsi na ziemi, którą dostałam od rodziców – ognisko. Ja. On i dzieci. Moi rodzice i moja siostra z rodziną.
Kiełbaski nad tym ogniskiem. I chleb pieczony na patyku. Ta kiełbasa z musztardą miodową.
I konkurencje może. W workach. Od południa. A przy zachodzie słońca będziemy siedzieć na leżakach i patrzeć jak chowa się ono za horyzont. A potem na nogach wrócimy do domu.
I będziemy jak zwykle bardzo dużo się śmiać. Najwięcej pewnie z żartów Babci.
I pomimo ogromnej ilości wyborów jakich mogłabym tego dnia dokonać, pomimo możliwości jakie są mi dane, ja już wiem, mając czterdzieści lat, że nigdzie indziej większego szczęścia dla mnie nie będzie.
6 odpowiedzi na “wolność wyboru.”

  1. No i jak Cię nie kochać ? Te Twoje refleksje,postanowienia,proste marzenia,urodzinowe plany to najpiękniejszy prezent jaki robisz sobie samej. Bądź szczęśliwa, zdrowa, spełniona -tak zwyczajnie, po prostu,bez ozdobników

  2. Czy ja ,,znam” Ciebie już 10 lat? … być może…🤭 jak się cieszę z tej ,,znajomości”. ..Julia, pięknie widzisz świat. Szczęście, że się tym dzielisz. Inspirujesz w tym zabieganym świecie/internecie. Bądź szczęśliwa. Po swojemu❤️

  3. Tak bardzo to jest moje. Tylko litery jakieś zamazane, niewyraźne takie. Uczulenie mam chyba na nie, bo łzy lecą i nosem pociągam. Gdy czytam „Blog” tak samo, bez chusteczek nie przebrnę. Uwielbiam Cię Julia, jesteś moją wirtualną bratnią duszą .
    A ten wpis jest dla mnie czymś niebywałym… że właśnie dziś takie słowa… bo ja dziś podjęłam bardzo ważną decyzję z pozycji serca. Bo głowa wiadomo, swoje. Ale pierwszy raz podjęłam ryzyko, żeby iść za głosem serca. To ważna bardzo sprawa, ale czuję, że będzie dobre zakończenie. Bo nie może być lepszy wybór, jeśli możesz wybrać siebie. Co nie? Nie może…

  4. Móc wybrać swoje to przywilej dany dojrzałym ludziom . Ja też już dojrzałam . Najwspanialsze uczucie to te , gdy uświadomisz sobie , że nikomu niczego nie musisz udowadniać , że nie musisz jechać na wakacje jeśli tego nie chcesz , a jeśli jedziesz to na trzy dni do Pułtuska , a nie na dwa tygodnie na Capri , bo tak chcesz , że nie musisz iść na botoks jeśli lubisz swoje zmarszczki , że nie bierzesz kredytu na dom , bo dobrze ci w twoim mieszkaniu …. Oj mogłabym tak długo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.