40


Czterdzieści lat temu. Tego dnia. Siódmego lutego tych dwoje ludzi podarowało światu tę kobietę.
Mama trzyma tutaj naszyjnik, bo chwilę przed zdjęciem się zerwał, a chciała by na zdjęciu był, bo „wiesz Jula od Kogo go mam? Od Kamilki. Tyle lat już ma”.
Tata im starszy tym o dziwo jakoś chętniej do zdjęć pozuje. Kiedyś mocnej się bronił. Rozwiany siwy włos.
I jeszcze przed wyjściem Justyś mówi „poczekajcie, zdjęcie chcę z Wami mieć”.
Co sobie od soboty na to zdjęcie zerknę, to tak mi się oczy szklą.
Ja bym sobie ich piękniejszych nie wymyśliła.
Można dziś dzieciom wiele dać. Wiele kupić.
Jednak nikt z nas, bez względu na pokolenie, nic do grobu nie zabierze.
Do grobu możemy zabrać jedynie może pamięć o nas. 
A o taką pamięć ciężej jest niż o złote komnaty. Bo one się czasami ludziom z przypadku trafiają, z kombinowania, a i z ciężkiej pracy – owszem, bywa..
Niestrudzenie moi rodzice pracowali na nasze bilety miesięczne, internaty…
Ale najpiękniejsze co mogli nam w tym wszystkim dać to przykład i wzór.
Zdolność wybaczania, pomagania, pokorę, radość i szacunek do otaczającego nas świata, rozwagę, pracowitość, że bez pracy człowiek niewiele wart, poświęcenie, wiarę w ludzi…
Jednak jest coś innego, co cenię najbardziej, ze wszystkich od nich otrzymanych darów…
Najpiękniejsze co mogli dać mi moi rodzice, to moja siostra.
I niech Bóg mi świadkiem, że jak mnie obok niej nie pochowają, to wyjdę spod ziemi i się przekopię, bo już wybrałyśmy sobie wiersz na wspólny nagrobek.
Ale na razie niech los dopomoże, i da nam w zdrowiu, i w miarę znośnym humorze przez długie dziesięciolecia jeszcze swe toasty wznosić.
Jak ja Ich kocham, mówię Wam… 

Napisz komentarz...
 1. Edyta says:

  Az serce rosnie kiedy czytam Twoje Julko wpisy o rodzinie. Miłość miedzy Wami świeci najjaśniejszym światłem😊 Mam dwie córki i marze o tym, aby były dla siebie najważniejsze, ale jak to zrobić. Jak im pokazać i jak przekazać te wartości, które wymieniłaś? Może napiszesz książkę dla dzieci na ten temat😜. Bedę pierwsza, która ją kupi😊 Obyście mieli się wszyscy jak najdłużej i przekazywali radosc z zycia dalej w świat😊😊

  Odpowiedz
 2. Lena says:

  Teraz widzę, jak bardzo jesteś do swojego ojca podobna:)

  Nie ma większej miłości niż siostrzana. Chociaż moja siostra jest niepełnosprawna, to miłości większej nie ma niż do niej. I tego nie da się wyuczyć, to po prostu się staje, kiedy rodzi się człowiek wraz z nim pojawia się miłość. Absolut, którego wytłumaczyć się nie da.

  Odpowiedz
 3. Agata says:

  Pięknie bapisane!siostry nie mam, ale gdybym ją miała to właśnie marzyłabym o takiej relacji! Sto lat dla siostry!

  Odpowiedz
 4. Alicja Lopes says:

  Julia … ja w ciąży jestem. I cały dzień płacze, bo wszystko nie tak i jak tu się z
  trzeciej ciąży cieszyć .
  Taki dzień …
  I pierwsze zdanie przeczytałam i znowu w płacz … bo tak pięknie napisałaś
  Ale przy ostatnim zdaniu, już spokoj w sercu mam. Patrzę na ta dwójkę taplające się w wannie i wiem, ze i z trzecim dobrze będzie …
  a dzień ? To tylko taki dzień …
  dziękuje

  Odpowiedz
 5. Ewa says:

  Sto lat dla Siostry!!!ja taka rocznice bede miala w maju,ale…wcale nie czekam😉Marzeniem moim jest wychowac moje dzieci tak,zeby o sobie choc troche tak myslaly jak ty Julcia o swej Siostrze..bede probowala cale zycie.bo mysle,ze najwazniejsze co mozna dzieciom dac-to drugie do zycia.dobra,bo mi sie ekran zamazuje..ucalowania dla Rodzinki

  Odpowiedz
 6. Grazyna says:

  Piekne zdjęcie, takie radosne i bez pozowania. My też ciężko pracujemy i dzieci są dużą motywacja, gdy rano się nie chce, gdy łóżko ciepłe, a za oknem zawierucha. Jednak jak pięknie usłyszeć od jedenastolatki, że nie trzeba kupować drogich ciuchów, bo lepiej pojechać na wczasy, albo od nauczycielki pierwszoklsisty, że przez te parę miesięcy nie pokłocil się jeszcze z nikim. To jest ważne, tego niematerialnego nikt im nie odbierze, co zobaczą i przeżyją będzie ich. Serdeczności dla Justynki i pozdrowienia dla rodziców 🙂

  Odpowiedz
 7. Ilona says:

  Alez sie pobeczalam …

  Odpowiedz
 8. Pau says:

  Nie było mi dane takich darów/skarbów dostać, ale przestałam już moich rodziców z tego rozliczać, bo jak mi kiedyś ktoś mądry powiedział: byli najlepsi jacy mogli wtedy być.
  To na czym mi teraz jako mamie zależy, to żeby moi synów rozpieścić miłością, bliskością, czułością, naładować ich dobrem, którym będą dbać o samych siebie i siebie nawzajem

  Odpowiedz
 9. Ania says:

  Wspaniali jesteście! Pieknie napisane 🙂 Zawsze chciałam mieć siostrę. Wszystkiego najlepszego dla siostry! U nas dzisiaj świętujemy urodziny mojego wspaniałego mężczyzny, ta data przynosi dobrych ludzi 😉 ucałowania!

  Odpowiedz
 10. Anna says:

  Chciałabym tak…

  Odpowiedz
 11. Bogna says:

  Dać taką rodzinę mojemu dziecku – na to trzeba pracować każdego dnia ♡

  Odpowiedz
 12. Ania says:

  Siora Julki sto lat🌟🌸🎂spełnienia marzeń

  Odpowiedz
 13. Magdalena says:

  podobno ,kiedy mąż patrzy na zdjęciu na żonę ( i nie jest to ustawka fotografa ) to jest to więcej niż miłość …

  Odpowiedz
 14. Justyna says:

  Wiele z nas płacze czytając… dziękujemy Jula!!
  A ja żałuje, ze tak mało dzieci Wasi rodzice maja! Powinni mieć z 10 albo i więcej i takich wspaniałych, dobrych ludzi w świat wysyłać aby ten świat zmieniali na lepszy! uściski dla całej cudnej Rodzinki;)

  Odpowiedz
 15. Karolina says:

  Największe szczęście! -Kochać i być kochanym.. Niech to trwa!

  Odpowiedz
 16. Aleksandra says:

  Tosia jest na maxa podobna do dziadka!:)

  Odpowiedz
 17. Dagmara says:

  Jesteście piękną rodziną. Tyle jest w Was i między Wami miłości, że tylko się inspirować, by własne życie lepszym i piękniejszym uczynić. A Justynce z okazji 40 urodzin życzę, by światło, które nosi w sobie, z każdym rokiem płonęło jaśniej i dawało ciepło tym, którym z różnych powodów ciepła w życiu brak. Ukłony dla całej Waszej Rodziny!

  Odpowiedz
 18. AgaWa says:

  Czasem tłumaczę moim dzieciom: nie wiadomo, jak wam się życie ułoży. Nie wiadomo, czy znajdziecie tę drugą połówkę, czy założycie rodziny, nie wiadomo, jak będziecie żyć. Wiadomo natomiast, że kiedyś nas zabraknie a wy będziecie mieć jeszcze dwie kochające bezwarunkowo osoby na ziemi, na które, mam nadzieję zawsze będziecie mogły liczyć.

  Odpowiedz
 19. Marlena1 says:

  Piękni są tacy elegancy ale nie że ścianki. Bliskość to mi tu z monitora wychodzi I zalewa stół w kuchni. Patrz sobie na zdjęcie I niech oczy się szklą,tak wielu się od jego blasku zaszkliły. Justyś najlepszego Tobie życzę!

  Odpowiedz
 20. B. says:

  Głupio tak płakać w autobusie o siódmej rano…
  Justynko, sto lat!
  B.

  Odpowiedz
 21. Choć różne są koleje losu, różnie nam się w życiu układa, choć nie każdemu dani są tacy rodzice i rodzeństwo… to jednak tak miło się czyta gdy ktoś docenia to co ma… i gdy o tych bliskich tak pieknie pisze… świat wtedy piękniejszy się robi. To z tym pozytywnym nastawieniem lecę po pączki do cukierni i zawiozę do mojej mamy i brata!!! Miłego dnia😘😘😘

  Odpowiedz
 22. Marta says:

  zazdroszczę, straaaaaszliwie zazdroszczę…:)
  Najlepsze życzenia dla Siostry – Jakaż Ona Piękna!

  Odpowiedz
 23. Monika says:

  A ja ryczę jak bóbr ……. twoje wpisy to jak przejście przez lustro Alicji a w tym przypadku Julii, uwielbiam przechodzić i taplać się w tych właśnie emocjach które we mnie wywołujesz. love

  Odpowiedz
 24. Joanna says:

  Wszystkiego najlepszego-Justyś

  Odpowiedz
 25. Cudny post. Miło patrzeć na tak kochającą i szanującą się rodzinę. Wszystkiego dobrego dla was wszystkich.

  Odpowiedz
 26. Ania* says:

  Piękne słowa…nie ma to jak rodzina. Mam osmioro rodzeństwa i różnie w domu bywało, czasem tylko masło własnej roboty do chleba było i ciasno zawsze. To teraz wiem że sa oni najcenniejszym tym co mam chociaż czasami klocimy się okrutnie i wkurzaja jedni drugich. To jak trzeba potrafimy sobie pomóc i stajemy murem jak krzywda komuś sie dzieję.
  I czasami smutno mi ze dwójkę dzieci tylko mam, cały czas myśli w głowie ze może jednak jeszcze o jedno się postarac☺.
  A z drugiej już tak do pracy bym wróciła….
  No nic….
  Najlepszego dla siostry niech zdrowie jej nie opuszcza i pozwala rozsiewac dobro które ma w sobie.
  Pozdrawiam.
  P.s. Kiedyś tak tego masła nie lubilam bo z biedą mi się kojarzyło A teraz tak bym zjadła, jakie to dooobreee bylo…

  Odpowiedz
 27. Iwona says:

  Pięknie, Wzruszająco,rodzinnie. Tylko brać przykład. Marzę o takich relacjach z serca płynących. Nas było czworo jestem najmłodsza i o takiej relacji mogę tylko pomarzyć. Nadajemy zupełnie na innych falach. Byc może kiedyś… Pokladam nadzieje w moich dzieciach ze one o swoja relacje zadbają, że damy im to co najlepszego mamy. Obawiam się tylko jednego że to mężczyzna i kobieta i zawsze to będzie inna relacja niz kobieta-kobieta. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 28. Monika says:

  Zazdroszczę, też miałam brata, który był kimś dla mnie wyjątkowym. Od 7 lat muszę radzić sobie bez niego i wciąż się tego nie nauczyłam. Wiem, że jeszcze kiedyś go spotkam, po tej drugiej stronie. Tylko ta myśl pozwala mi nie zwariować.

  Odpowiedz
 29. Jasmina says:

  Piękny jest ten widok i to co piszesz.
  Takie relacje są absolutnie bezcenne!
  Ja mam brata starszego o 3 lata, różnimy się niesamowicie. Nawet w szkole jak trafiałam na tych samych nauczycieli to każdy twierdził, że to niemożliwe, że jesteśmy rodzeństwem 😉
  Choć różni, inaczej myślący to jednak nie wyobrażam sobie nie mieć K. jako brata. Bo to wielki dar i wiem, że mimo wszystko będzie tuż obok.

  Wszystkiego co najlepsze dla Siostry i całej rodzinki! <3
  Buziaki :*

  Odpowiedz
 30. Natalia says:

  A jak Twój Tato patrzy na Twoją Mamę…..Najlepszego dla Siostry!

  Odpowiedz
 31. D M says:

  Życzę i Tobie i Siostrze i Rodzicom właśnie tych długich jeszcze lat razem. Cóż może być lepszego…
  Jakie to cudowne że dzieki Twojemu blogowi tylu ludziom pokazujesz, że to możliwe, że tak można, że to w zasięgu ręki. Dziękuje!
  Zdjęcie rewelacja – piękni ludzie.

  Odpowiedz
 32. Magda says:

  Wszystkiego najlepszego dla siostry…..
  Sama mam dwie siostry które kocham ogromnie razem mamy osemke dzieci i one się bardzo kochają zyja bardzo blisko siebie czasami jak patrze na nas przy wigilijnym stole to mysle ze to miłość moich rodzicow dała początek zyciu tylu cudownym ludziom to wielki dar taka rodzina

  Odpowiedz
 33. Monika says:

  Sto lat dla Siostry! Sto lat dla Was wszystkich! Zdrówka! P.s. Ale ten Wasz Tatuś przystojny!

  Odpowiedz