moja biblia.

jeżeli miałabym taką znaleźć. nazwać. zebrać co ważne, najważniejsze.. z pewnością jako pierwszy byłby tam Wiesław Myśliwski..
przepraszam, ale szukałam jednego cytatu i musiałam się z Wami Nim podzielić. tak uwielbiam do tych słów wracać. to wręcz niewyobrażalne jaka mądrość może być w prostocie.. największa.

„A że żyć, żyłem, jak się dało czy musiało, to widocznie inaczej się nie dało, bo nikt przecież nie żyje, jak by chciał. A zresztą gdyby nawet się dało, jak by człowiek chciał, czy byłoby mu lepiej? Nigdy nie wiadomo, czy tak, jak człowiek by chciał, nie byłoby akurat gorzej. To może każdy ma nie tylko takie życie, jakie ma, ale i najlepsze, jakie mógłby mieć.”

„Każda by tylko chciała, żeby człowiek był inny. A jaki ma być inny? I czy może być inny od siebie? Jest taki, jaki jest, i już musi taki być.”

„Bo nie zawsze się żyje, jak by człowiek chciał, tylko jak się musi. Człowiek, księże proboszczu, życia sobie nie wybiera, życie samo wybiera człowieka wedle swojej woli, kto mu do czego potrzebny. Ten do tego, tamten do tamtego, a jeszcze inny do niczego.”

„Czy ja wiem, księże proboszczu, czy człowiek może pocieszyć drugiego człowieka […]. Bo to tak, jakby ślepy ślepego chciał przez las przeprowadzić. Jeden nieszczęśliwy, drugi nieszczęśliwy, a las ciemny i nieznany. Jak się musi żyć samemu za siebie, tak i umrzeć, nikt nie umrze za nikogo.”

„Nie staraj się tak za wszelką cenę być silny. Siła odgradza nas od innych ludzi.”

„Ale tak już jest na świecie, że kobiecie płacz przychodzi z pomocą, kiedy rozum przestaje pojmować. A płacz wie wszystko, słowa nie wiedzą, myśli nie wiedzą, nie wiedzą sny i Bóg czasem nie wie, a płacz ludzki wie. Bo płacz jest płaczem, i tym, nad czym płacze.”

„[…] bo co pytać człowieka, gdzie idzie. Jak ktoś idzie, to gdzieś idzie, sam wie najlepiej, gdzie idzie, nie muszą zaraz wszyscy wiedzieć, gdzie idzie.”

„W deszczu lubi się nieraz najgorzej zapomniane przypomnieć. Jeszcze kiedy się rozpada, to pada i pada, a tobie wciąż się coś przypomina.”

„Bo słowa to wielka łaska. Cóż ma tak naprawdę człowiek prócz słów dane?
I tak nas wszystkich czeka kiedyś wieczne milczenie, to się jeszcze namilczymy. Może przyjdzie nam ściany z bólu drapać za najmarniejszym słowem. I każdego słowa nie wypowiedzianego na tym świecie do siebie będziemy jak grzechów żałować. Tylko, że będzie za późno. A ileż takich słów nie wypowiedzianych zostaje w każdym człowieku i umiera razem z nim, i gnije z nim, i ani mu potem w cierpieniu nie służy, ani w pamięci.
To po co jeszcze sami sobie zadajemy milczenie?”

„Może się przecież zdarzyć, że się jedno z drugim pomylą, nikt nie wie naprzód, kto jest komu przeznaczony, bo i przeznaczenia się mylą, z przeznaczeniem jak z dniem, chwalić go dopiero trzeba po zachodzie słońca.”

„O szczęściu mówiłem. Że szczęścia trzeba szukać w sobie, a nie naokoło.
Że nikt go człowiekowi nie da, jak sam sobie go nie da. Że szczęście jest nieraz bliziutko, może w tej ubogiej izbie, gdzie się całe życie żyje, a ludzie Bóg wie gdzie go szukają.
Że niektórzy w sławie i bogactwie go szukają, ale na sławę i bogactwo nie każdego stać, a szczęście jest jak woda i każdemu chce się pić. Że nieraz jest go więcej w jednym dobrym słowie niż w całym długim życiu.”

27 odpowiedzi na “moja biblia.”

  1. Cudowne,poruszajace do lez I takie prawdziwe:)dziekuje,ze podzielilas sie nimi:):):)pozdrawiam I zazdroszcze Ci Twej wrazliwosci I latwosci tworzenia(tak pozytywnie zazdroszcze:)

  2. „[…] bo co pytać człowieka, gdzie idzie. Jak ktoś idzie, to gdzieś idzie, sam wie najlepiej, gdzie idzie, nie muszą zaraz wszyscy wiedzieć, gdzie idzie.”
    !!! toż to hasło życiowe mojego Brunta, jak babcię kocham 🙂

  3. iść przez życie z taką biblią czyni pięknym człowiekiem…
    a Ty jesteś właśnie taką piękną duszą…
    i w każdym Twoim poście znajduję tą iskierkę słońca dzięki której jest łatwiej…

  4. Jakże prawdziwe cytaty…piękne …3 pierwsze muszę wydrukowac i na lodówce powiesic…reszcie też nic nie brakuje 😉
    Julia dziękuję,że się nimi podzieliłaś .
    Internet to nie tylko zło…gdyby nie internet pewnie nie usłyszałabym o Tobie i nie poznała Twojego bloga.Na każdy wpis czekam,czekam…na cudnych zdjęciach oczy wypatrzam a po takich wpisach jak dzis czuję ,że jestem na dobrej drodze…na drodze z Tobą
    Pozdrawiam

    1. To samo sobie pomyślałam – wydrukować i powiesić na widoku 🙂
      Mądre słowa. Pomyśleć, że od kilku dni szukam słów żeby coś koleżance wytłumaczyć a tu w pierwszym cytacie jak na tacy podane. Dziękuję 🙂

  5. Juluś, ale to wszystko piękne, cieszę się że podzieliłaś się ta piękna biblią z nami. Wydrukuje to i zawieszę sobie nad biurkiem w pracy 🙂 dziękuje

  6. Żyję jak się da i to życie najlepsze dla mnie jest. Jestem jaka jestem i inna nie będę, nie chcę. Do niczego jestem-do życia mojego jestem. Umrę za siebie-po życiu i za życie swoje. Poddaję się, myślę i płaczę, ale idę. Nie wypowiedziałam, za późno i umrę z tym, ale już nie milczę. Już zaszło słońce, więc chwalę ten dzień i szczęście w słowach znalazłam i cieszę się, że z mądrościami p. Myśliwskiego mnie zapoznałaś. Masz rację Jego słowa to biblia, bo takie życie jest, moje życie takie jest.
    Dziękuję ;*
    PS. Ale rozpieszczasz nas w tym tygodniu tą częstotliwością wpisów 🙂

  7. Czytam Pani bloga od bardzo dawna ale dopiero dziś komentuję. Piękne te cytaty. Mysliwski to mój ulubiony pisarz, własnie wczoraj zamówiłam w ZNAK-u wznowienia jego dwóch pierwszych książek. Mam już wszystkie i nieustannie do nich wracam. Z tego klimatu polecam jeszcze „Twierdzę” Sint-Exuperiego. Wygrywa nawe z Myśliwskim. To moja biblia na co dzień.

  8. a ja dodam
    /…/Miłości trzeba się razem ze słowami uczyć. A może wcześniej od słów? A z pewnością wcześniej od czytania, pisania.
    i jeszcze jeden… bardzo mnie poruszył…
    /…/Wtem tuż z prawej strony usłyszałem, jakby jakieś drzewo płakało. Nie wiem, dąb czy buk to był. Wyciągnąłem nawet rękę i wtedy zobaczyłem ją, wtuloną w to drzewo…
    całusy
    poznałam tyle pięknych słów dzięki Tobie, dziękuję

  9. Uwielbiam Myśliwskiego. Zaczytuję się nim już od dawna. Potrafi jak nikt pisać o życiu, o przemijaniu, o człowieku. Każde słowo w jego książce jest ważne, widać, że każde jest przemyślane i tak trafne, jakby czytał w naszych myślach. Niesamowity znawca człowieka, jego nastrojów, uczuć, przeżyć. U mnie na blogu jest recenzja jego książki „Ostatnie rozdanie” zapraszam 🙂 http://maniamamowania.pl/wieslaw-mysliwski-ostatnie-rozdanie-lektura-na-jesienne-wieczory/

  10. Piękne, mądre i w środek serca i duszy trafione… Nie wiem jak Ty to robisz, Julcia, ale zawsze wiesz co komu potrzebne. By się zatrzymać, wzruszyć, zastanowić czasem… Zrozumieć i przetłumaczyć sobie samemu, że wszystko jest po coś – nawet jeśli wcale tego nie potrzebujemy, że często nie trzeba niczego zmieniać a tylko się rozejrzeć by poczuć szczęście wokół…
    Ja też mam taką swoją Biblię 🙂 Poszerzyła się teraz o kilka kolejnych punktów.
    Dziękuję :*

    1. O Ciocia! ale miło Cię tutaj zobaczyć 🙂 nie miałam pojęcia, że czytasz szafe 🙂 bardzo mi miło
      pozdrawiamy serdecznie i całujemy

  11. Witam pani Julio!

    Proszę powiedzieć gdzie drukowała pani te plakaty z cytatami? Są wyjątkowo piękne!
    Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.